
- Efekty uczenia się
Efekty uczenia się w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Wrocławskiego,
Kolegium Doktorskie Nauk o Bezpieczeństwie
Wiedza: zna i rozumie
- Istniejące paradygmaty oraz światowy i krajowy dorobek teoretyczny z zakresu nauk o bezpieczeństwie, które potrafi rozwijać i twórczo stosować w działalności badawczej.
- Główne tendencje rozwojowe w zakresie nauk o bezpieczeństwie opisujące i wyjaśniające rolę aktorów i procesów politycznych oraz instytucji na poziomie lokalnym, regionalnym, państwowym oraz międzynarodowym.
- Metodologię ogólną prowadzenia badań naukowych, w tym założenia ontologiczne i epistemologiczne, oraz metodologię badań w naukach o bezpieczeństwie w zakresie wybranych metod opisu i technik pozyskiwania danych oraz modelowania, uwzględniające najnowsze osiągnięcia naukowe.
- Zasady upowszechniania wyników działalności naukowej w zakresie prawa autorskiego i zasad etycznych regulujących proces badawczy i publikowanie prac naukowych.
- Fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji związane z procesami zmian politycznych, społecznych i kulturowych, a także przeobrażeniami w obrębie struktur administracji publicznej.
- Ekonomiczne, prawne, etyczne i inne istotne uwarunkowania działalności naukowej w zakresie nauk o bezpieczeństwie.
- Podstawowe zasady transferu wiedzy do sfery gospodarczej i społecznej oraz komercjalizacji wyników działalności naukowej i know-how związanego z tymi wynikami.
Umiejętności: potrafi
- Twórczo identyfikować, formułować i innowacyjnie rozwiązywać problemy naukowe z wykorzystaniem metodologii ogólnej prowadzenia badań naukowych oraz teorii i metodologii badań w naukach o bezpieczeństwie, w tym: definiować cel i przedmiot badań naukowych, formułować hipotezy badawcze, określać próbę badawczą, twórczo stosować ilościowe i jakościowe metody, techniki i narzędzia badawcze oraz wnioskować na podstawie uzyskanych wyników badań.
- Dokonywać krytycznej analizy wyników dotychczasowych badań naukowych, działalności eksperckiej i innych prac o charakterze twórczym oraz ich wkładu w rozwój wiedzy z zakresu nauk o bezpieczeństwie oraz innych nauk społecznych.
- Przekazywać wyniki własnych badań empirycznych i działalności naukowej do sfery gospodarczej i społecznej.
- Komunikować się na tematy specjalistyczne związane z teoriami i badaniami z zakresu nauk o polityce i administracji oraz innych nauk społecznych w stopniu umożliwiającym aktywne uczestnictwo w międzynarodowym środowisku naukowym.
- Upowszechniać wyniki działalności naukowej w różnych środowiskach społecznych, inicjować debatę i uczestniczyć w dyskursie naukowym związanym z tematyką realizowanych badań empirycznych.
- Posługiwać się językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego w stopniu umożliwiającym uczestnictwo w międzynarodowym środowisku naukowym i zawodowym.
- Planować i realizować indywidualne i zespołowe przedsięwzięcia badawcze lub twórcze, także w środowisku międzynarodowym, korzystając z wiedzy z zakresu nauk o bezpieczeństwie oraz innych nauk społecznych.
- Samodzielnie planować i działać na rzecz własnego rozwoju oraz inspirować i organizować rozwój innych osób.
- Planować zajęcia lub grupy zajęć z zakresu nauk o bezpieczeństwie oraz innych nauk społecznych i realizować je z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi.
Umiejętności społeczne: jest gotów do
- Krytycznej oceny istniejącego dorobku w ramach nauk o polityce i administracji oraz ich subdyscyplin, a także łasnego wkładu w rozwój tych nauk oraz jest gotów do uznawania znaczenia wiedzy z zakresu nauk o bezpieczeństwie w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych.
- Wypełniania zobowiązań społecznych badaczy nauk o bezpieczeństwie, inicjowania działań na rzecz interesu publicznego w oparciu o stan wiedzy o bezpieczeństwie oraz myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.
- Podtrzymywania i rozwijania etosu środowisk badawczych i twórczych, w szczególności w obszarze nauk o bezpieczeństwie, w tym:
- prowadzenia działalności naukowej w sposób niezależny,
- respektowania zasady publicznej własności wyników działalności naukowej, z uwzględnieniem zasad ochrony własności intelektualnej.